OSA | ערכה לתכנון פעילות שבועית | בלוג
קופסאות מתפוצצות עם התמונות שלכם

איך לשמור על שגרה בחופש הגדול ? ערכה לתכנון פעילות שבועית

החופש הגדול עוד רגע כאן ואתו הבלגן של שבירת השגרה. אז לפני שהוא מתחיל הנה כמה טיפים ועצות שיעזרו לכן לשמור עם הקטנטנים על שגרה בימי החופש הארוכים. ובנוסף ערכת יומן שבועי לחופש גדול- שתיתן לילדים ולכם ההורים הזדמנות לחשוב ולתכנן יחד כל שבוע ועל הדרך לעודד את תחושת האחריות והמסוגלות שלהם!

על מה אתן חושבות כשאתן שומעות את המילה "שגרה"?  בעיקר על דברים לא מלהיבים שצריך לעשות, מטלות, עייפות, שעמום…
אנחנו אמנם פיתחנו סלידה מהמילה ולפעמים מרגישות ש"שגרה זה רע" אבל לילדים שלנו שגרה היא דבר חשוב שעושה להם סדר, מרגיע אותם וגורם להם להרגיש ביטחון ויציבות.

לפני הכל כדאי לזכור- המילה "שגרה" אולי מעוררת אצלנו את הצורך לדאוג לסדר ומשמעת, אבל עדיין מדובר בחופש. אז זה בדיוק הזמן לגלות רגישות וגמישות, לדאוג לשגרה נעימה לילדים וכזאת שמתחשבת גם ברצונות שלהם.

דאגו לבנות תכנית שבועית וסדר יום שבתוכם ניתן יהיה להפגין גמישות ויצירתיות בבחירת הפעילות והכי חשוב- תנו לילדים לקחת חלק פעיל בתכנון, זה  יעודד אותם להתמיד בביצוע.


  • הכל מתחיל בתכנון: ממש בתחילת החופש, רגע אחרי שההתרגשות מהמסיבות, התעודות והפרידות נגמרת שבו עם הילדים כדי לתכנן. תנו להם להרגיש אחראים, בוגרים ומוערכים. הכינו יחד רשימה של פעילויות שהם ואתם תרצו לעשות בחופש. תנו להם רעיונות אך עודדו אותם לחשוב על פעילויות בעצמם- כך יבינו שהאחריות למלא את הזמן בתוכן היא גם שלהם וילמדו לעשות את זה בצורה טובה (ואולי גם יפסיקו לראות בכם צוות ההווי והבידור הפרטי שלהם…)

 

  • קדימה לשבץ! חשבתם, אספתם וסידרתם יחד את רשימת הפעילויות הצפויה להם בחופש? זה הזמן לשבץ הכל בלוח פעילות מסודר שכיף לתלות על המקרר. הם ירגישו בכל יום שיש למה לחכות ויוכלו להסתכל על המשך השבוע ולדעת שלא יהיה להם משעמם…

 

  • חוק וסדר: תמיד רציתן שתהיה לכן איזו רשימת "חוקי הבית"? כזאת שתשמור על גבולות וכללים ותהיה נגישה וזמינה לכולם? זה הזמן לחשוב ולנסח יחד עם הילדים את רשימת חוקי הבית לחופש הגדול (רק זכרו שבחופש לכל כלל יש גם יוצא מן הכלל, כי זו כל מהות התקופה). זה בסדר מידי פעם לצאת מהשגרה אבל כדאי שהילדים ידעו גם איך לחזור אליה.

     

  • קחו אחריות: החופש הגדול הוא זמן מושלם לפתח ולבסס אצל הילדים תחושת אחריות ומסוגלות בכל הקשור לעצמם לבית ולסביבה שלהם. בתחילת החופש חישבו יחד על שני דברים שהם ירצו להשתפר בהם ועל דרכים לעשות את זה. תנו להם גם לבחור מטלת בית שהם יכולים, רוצים ומתכוונים לבצע במהלך החופש. זה ידאג להעסיק אותם, ישמח אתכם ומי יודע, אולי גם ירחיק אותם מהמסכים לכמה רגעים.
  • אוכל, קדימה אוכל:  החופש הגדול יכול בקלות לשבש לילדיכם את שגרת הארוחות ודווקא על זה מומלץ מאוד להקפיד. דאגו לשבץ זמן לארוחות, בשעות קבועות. זה יחלק להם את היום בצורה טובה ואתם תוכלו לוודא שהם אוכלים אוכל בריא ומזין לא רק ממתקים וקרטיבים.

 

  • בוקר טוב עולם: אם אין לכם טינאייג'רים בבית ואתם עוד מסוגלים לשלוט בשעת ההשכמה של הילדים, דאגו שהם יתעוררו (פחות או יותר) בשעת הבוקר המוכרת להם. זה יעשה להם רק טוב!

 

בסופו של דבר, החופש הגדול והמרחק מהמסגרות החינוכיות היא ממש לא סיבה לשבור את השגרה. נכון, הכל קליל, כייפי ומשמח יותר אבל אין סיבה שכל זה לא יקרה בתוך מסגרת מסודרת של פעילות, ארוחות ועזרה בבית.

כדי לשמור על השפיות שלכם ובעיקר כדי לתת לילדים שלכם את תחושת השליטה, הסדר והביטחון בחייהם אל תוותרו על תכנית הפעילות השבועית לחופש הגדול!

 

רוצים לקבל רעיונות לפעילויות תמנוניות ומקוריות לחופש הגדול?

עמוד הפעילות שלנו- OSAFUN ימשיך להתעדכן במהלך החופש! עקבו אחרינו גם ב-